[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 34، شماره 3 - ( فصلنامه پاییز 1395 ) ::
جلد 34 شماره 3 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر احساس امنیت اجتماعی بر سلامت اجتماعی پزشکان (مورد مطالعه؛ پزشکان شهر تهران)
چکیده:   (788 مشاهده)

زمینه: این مقاله در نظردارد تأثیر احساس امنیت اجتماعی بر سلامت اجتماعی پزشکان شهرتهران را مورد بررسی قرار دهد. از این روبه نظر میرسد بین متغیر سلامت اجتماعی پزشکان به عنوان متغیر وابسته و متغیر احساس امنیت اجتماعی پزشکان به عنوان متغیر مستقل اصلی و متغیرهای دینداری، رضایت از زندگی، اخلاقیات اجتماعی و ارزیابی خود توسط مردم به عنوان متغیرهای مستقل ثانویه رابطه معناداری وجود دارد. چارچوب مفهومی استفاده شده بیشتر براساس نظریه کییز میباشد.

روش کار: روش تحقیق با رویکرد توصیفی- علی و تکنیک پیمایش و ابزار گردآوری دادهها پرسشنامه بوده است. جامعه آماری پزشکان مشغول به کار در شهر تهران بودهاند که با روش نمونهگیری تصادفی- سیستماتیک و با حجم نمونه 410 نفر انتخاب شدهاند. در تجزیه و تحلیل اطلاعات از ابزار آمار و نرم افزار SPSS، نسخه 21 استفاده شده است.

یافتهها: یافتههای این پژوهش حاکی از آن است که احساس امنیت اجتماعی بر سلامت اجتماعی مؤثر است. به عبارت دیگر با افزایش احساس امنیت اجتماعی، سلامت اجتماعی پزشکان نیز افزایش مییابد و علاوه بر آن میان متغیرهای مستقل ثانویه، دینداری، رضایت از زندگی. اخلاقیات اجتماعی و ارزیابی خود توسط مردم با سلامت اجتماعی رابطه معناداری وجود دارد.

نتیجهگیری: دو متغیر احساس امنیت اجتماعی و پس از آن رضایت از زندگی نقش پر رنگتری را در ارتقای سلامت اجتماعی ایفا می‏کنند. پلیس به عنوان یکی از نهادهایی که وظیفهاش تأمین امنیت در جامعه است، بایستی از طریق گستردهتر کردن ارتباط با شهروندان، شنوای نیازها و درخواستهای مردم در بخشهای مختلف جامعه باشد. تلاش نهادهای مختلف در بالا بردن رضایت از زندگی به شیوه‏های مختلفی از قبیل آموزشهایی در جهت ایجاد نگرش مثبت به زندگی، آموزش مهارتهای زندگی به منظور افزایش لذت بردن از زندگی میتواند مفید واقع گردد. همچنین باید به نقش نهادهای دینی، مبلغین دینی و متولیان دینی توجه داشت. این نهادها که داعیه داران دین و اخلاق هستند، به عنوان الگو مسئولیت سنگینی در عمل به رفتارهای دینی و اخلاقی بر دوش آنان میباشد.

واژگان کلیدی: سلامت اجتماعی- احساس امنیت اجتماعی- دینداری- رضایت از زندگی- ارزیابی خود توسط مردم- پزشکان شهر تهران

متن کامل [PDF 704 kb]   (755 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۱/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱/۲۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۱/۲۷
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Religions rules and instituation have huge responsibiliy in improvig caltural and moral standards of the society . مجله علمی. 2016; 34 (3)
URL: http://jmciri.ir/article-1-2275-fa.html

تأثیر احساس امنیت اجتماعی بر سلامت اجتماعی پزشکان (مورد مطالعه؛ پزشکان شهر تهران) . مجله علمی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران. 1395; 34 (3)

URL: http://jmciri.ir/article-1-2275-fa.htmlدوره 34، شماره 3 - ( فصلنامه پاییز 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران Journal of Medical Council of Iran
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3858