:: دوره 35، شماره 2 - ( فصلنامه تابستان 1396 ) ::
جلد 35 شماره 2 صفحات 5-10 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتقا روند تعویض کفش های منطقه ی غیر محدود در محل ورود به منطقه ی نیمه محدود در اتاق عمل بیمارستان منتخب اصفهان در سال 1395-یک مطالعه اقدام پژوهی
چکیده:   (1285 مشاهده)
مقدمه: افرادی که از بیرون اتاق عمل وارد دپارتمان جراحی می شوند باید به درستی پوشش جراحی مناسب برای ورود به منطقه ی نیمه محدود و محدود را بپوشند. کفشی که در مناطق محدود و نیمه محدود پوشیده می شود نباید در مناطق غیر محدود پوشیده شود.نظربه اینکه میکروب های بیماری زا داخل کفش جمع شده و به داخل اتاق عمل منتقل می شوند، پژوهش حاضر با هدفاصلاح روند تعویض کفش های منطقه ی غیر محدود در محل ورود به منطقه ی نیمه محدود انجامشد.
روش و نتایج: مطالعه ی حاضر با رویکرد اقدام پژوهیبا رویکرد همکاری متقابل(mutual approach) بود که در بیمارستان منتخب وابسته به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان انجام شد.17 نفر از پرسنلاتاق عملبیمارستان منتخببه روش در دسترس انتخاب شدند. ابزارگردآوریدادهها شاملپرسشنامهمحققساخته ای بود که روایی و پایایی آن تأیید شد. برای مطالعه ی حاضر یک چرخه ی عملی چهار مرحله ای (شناسایی مشکل،ارزیابی مشکل، برنامه ریزی برای حل مشکل و اجرا) طراحی و اجرا گردید.
میزان آگاهی افراد از مشکل موجود، علل عدم تعویض کامل کفش های منطقه غیر محدود در محل ورود به منطقه نیمه محدود و راهکارهای اجرای تعویض کامل کفش ها شناسایی شد. با برگزاری کلاس آموزشی، تهیه ی کفش، برگزاری جلسه با مسئولین برای نظارت بیشتر، نصب تابلو،پمفلت و جداسازی و تعیین مرز در بین مناطق، کفش های مناطق نیمه محدود و غیر محدود کاملا از هم جدا شد.
نتیجه گیری: نتایج مطالعه نشان داد همکاری بین پرسنل و مسئولین می تواند در ارتقاروندتعویضکفشهایمنطقهیغیرمحدوددرمحلورودبهمنطقهینیمهمحدوددراتاقعمل موثر واقع شود.
کلید واژه ها: کفش اتاق عمل، منطقه ی نیمه محدود، منطقه ی غیر محدود
متن کامل [PDF 389 kb]   (91 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۰/۱۷ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱۷


XML   English Abstract   Printدوره 35، شماره 2 - ( فصلنامه تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها