:: دوره 35، شماره 1 - ( 1396 ) ::
جلد 35 شماره 1 صفحات 52-46 برگشت به فهرست نسخه ها
فراوانی آسیب های اسکلتی-عضلانی در فوتبالیست های لیگ برتر فوتبال ایران و ارتباط آن با شاخص توده بدنی و پست بازیکن
علی مظاهری نژاد ، هومن انگورانی
بیمارستان حضرت رسول اکرم
چکیده:   (4097 مشاهده)
زمینه: تعداد صدمات در ورزش فوتبال در طی سال های اخیر افزایش یافته است،. به طور متوسط، میزان بروز آسیب در یک بازیکن حرفه ای فوتبال 5.1 تا 6.7 آسیب در  هر 1000 ساعت تمرین و 12تا 35 آسیب در هر 1000 ساعت مسابقه است. با توجه به مطالعات بسیار اندک در خصوص تعیین فراوانی آسیب های اسکلتی عضلانی در فوتبالیست های حرفه ای ایران ، این مطالعه با هدف تعیین فراوانی آسیب های اسکلتی عضلانی در فوتبالیست های لیگ برتر فوتبال ایران شکل گرفت
مواد و روش هادر این مطالعه که به صورت یک بررسی توصیفی، مقطعی  انجام شد، تمامی فوتبالیست هایی لیگ برتر فوتبال ایران که به منظور معاینات پیش از فصل 1395-1394 به مرکز ارزیابی های پزشکی و بازتوانی فوتبال ایران (ایفمارک) واقع در محل کمپ تیم های ملی فوتبال ایران مراجعه کرده بودند ، وارد مطالعه شدند. اطلاعات همه ورزشکاران شامل: سن، نوع آسیب، محل آسیب ، مدت زمان غیبت از مسابقات، پست حرفه ای ورزشکار، شاخص توده بدنی(BMI) بر اساس پروتکل استاندارد معاینات پزشکی پیش از فصل فوتبال موسوم به(PCMA) که مورد تایید فیفا است، ثبت گردید.
یافته ها: در این مطالعه 400 نفر با میانگین سنی 29.19 سال شرکت داشتند. 4.8 درصد از آنان در این مطالعه از درد شکایت داشتند. بیشترین آسیب مربوط به لیگامان زانو بود(42 درصد) و بیشترین جراحیها بر روی زانو انجام شده(59 درصد). بیشترین آسیبها در پست هافبک بود(42 درصد). آسیب در ورزشکاران با شاخص توده بدنی  طبیعی و افراد با شاخص توده بدنی بالا به ترتیب  4.8 درصد و 0.3 درصد بود.بیشترین میزان آسیب در گروه سنی 20 تا 30 سال مشاهده شد. (7/68 درصد)
نتیجه گیری: با توجه به شیوع بیشتر آسیبدیدگی زانو در فوتبالیست های لیگ برتر فوتبال ایران و به ویژه در پست هافبک؛ با برنامه ریزی بهتر در این خصوص نظیر ارائه تمرینات تخصصی برای پیشگیری از آسیب زانو به ویژه در بازیکنان پست هافبک می توان به کاهش آسیب کمک کرد
 
واژه‌های کلیدی: آسیب ورزشی، فوتبال، لیگ برتر
متن کامل [PDF 399 kb]   (3468 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى


XML   English Abstract   Print



بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 35، شماره 1 - ( 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها