:: دوره 40، شماره 4 - ( 1401 ) ::
جلد 40 شماره 4 صفحات 248-241 برگشت به فهرست نسخه ها
واکاوی کاربردی علل و استراتژی های پیشگیری از خطاهای دارویی
شایسته اشرفی اصفهانی، مسعود قادی پاشا، بابک سلحشور، مریم اخگری، حسین جوادی کمپانی
پزشکی قانونی کشور
چکیده:   (301 مشاهده)
زمینه: امروزه طبق آمار خطاهای دارویی در ایران و جهان یکی از شایعترین خطاهای پزشکی محسوب میشوند و با توجه به عوارض ناشی از آن بایستی تدابیری برای آن اتخاذ شود. خطای دارویی میتواند به چندین علت ایجاد شود که در این مقاله مهمترین آنان تعریف و راه حلهای پیشگیری ارائه شده است و پیشنهادات مذکور به علت اینکه قابلیت اجرا داشته باشد، متناسب با قوانین نظام حقوق پزشکی ایران و رویههای مرسوم عرصه بهداشت کشور میباشد.
نتیجه گیری: در این مقاله استراتژی پیشگیری از خطای دارویی بر محور چهار گام کاربردی طرح شده است که همه فرآیندهای دارو درمانی حتی از مرحله قبل از تجویز و نسخهنویسی (آموزش پزشکان) تا بعد از وقوع این اتفاق یعنی خطای دارویی و مرحله شکایت در دادگاه لحاظ شده است در همین راستا معتقدیم به حداقل رسیدن آمار خطایی دارویی مستلزم هماهنگی و همکاری همه ارگان های کشور است تا در سریعترین زمان این امر محقق گردد. جدا از همه مباحث تحلیلی و تفسیری این موضوع که تاکنون به کرات توسط پژوهشگران مختلف انجام یافته نیاز به ایدههای کاربردی و قابل اجرا بیش از پیش وجود دارد، همچنین این پیشنهادات با در نظر گرفتن الکترونیکی شدن نسخه ها و زمینههای ایجاد خطای دارویی پیشبینی شده است تا امکان پیاده کردن آن درجامعه ایران داشته باشند نه اینکه صرفا جنبه تحلیلی را دارا باشد.
 
واژه‌های کلیدی: خطای دارویی، گزارش، الکترونیکی شدن نسخه نویسی، بارکدخوان، نظارت، داروهای با هشدار بالا
متن کامل [PDF 293 kb]   (118 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 40، شماره 4 - ( 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها