:: دوره 40، شماره 4 - ( 1401 ) ::
جلد 40 شماره 4 صفحات 270-259 برگشت به فهرست نسخه ها
به کارگیری کارت امتیازی متوازن به منظور استقرار مدیریت راهبردی تربیت بدنی و ورزش دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
علی دیرنده، علیرضا الهی، حسین اکبری یزدی
دانشگاه خوارزمی تهران
چکیده:   (247 مشاهده)
چکیده
زمینه: هدف اصلی این پژوهش به کارگیری کارت امتیازی متوازن به منظور استقرار مدیریت راهبردی تربیت بدنی و ورزش دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.
روش کار: تحقیق حاضر از نوع مطالعات استراتژیک است که بر مبنای اهداف تحقیق در ردیف تحقیقات کاربردی قرار دارد، از نظر نحوه گردآوری دادهها از نوع آمیخته (کمّی و کیفی) میباشد. اطلاعات مورد نیاز در بخش کیفی با استفاده از مصاحبههای انفرادی و شورای راهبردی و در بخش کمّی با استفاده از ماتریسهای مطالعات راهبردی انجام شد.
یافته ها: در این تحقیق از کارت امتیازی متوازن، جهت ارزیابی عملکرد و پیاده سازی راهبردها و از تحلیل سلسله مراتبی AHP برای اهمیت و وزن راهبردهای هریک از منظرها استفاده شد. بر اساس کارت امتیازی متوازن 4 منظر مدیریت داخلی،  توسعه زیرساختها و درآمدزایی، فرهنگسازی و توسعه ورزش و مسابقات و ورزش قهرمانی بعنوان مناظر اصلی تربیت بدنی و ورزش دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مشخص شد. علاوه بر این بر اساس نتایج تحقیق حاضر 10 راهبرد، 32 هدف، 39 سنجه و 45  اقدام و ابتکار بدست آمد.  
نتیجه گیری: براساس تحلیل SWOT در مجموع ده استراتژی، شامل دو استراتژی SO، سه استراتژی WO، دو استراتژی WT و سه استراتژی ST برای تربیت بدنی و ورزش دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تدوین گردید که شامل: تقویت ارتباط بین آموزش و ورزش با رویکرد جذابیتسازی در دانشگاههای علومپزشکی/ توسعه و ارتقا فضاها،اماکن، تجهیزات ورزشی و اقدامات از طریق هدفمندی تخصیص و توزیع بودجه/ توسعه طرح های درآمد زایی از طریق مسابقات و رویدادهای ورزشی، کلاسهای فوق برنامه ورزشی ، اقدامات تبلیغاتی و حمایت مالیتقویت ارتباط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با دیگر نهادها جهت مشارکت و پیوند با آنها در جهت زندگی فعال/ توانمندی سازی و توسعه منابع انسانی تربیت بدنی و ورزش/ هدفمندی در اعزام و میزبانی مسابقات و رویدادهای ورزشی ملی، کشوری، المپیادهای ورزشی دانشجویی و بین المللیتوسعه و کاربردی کردن تحقیقات ورزشی با رویکرد پژوهش محور/ راه اندازی و ایجاد بانک اطلاعاتی برای ثبت اطلاعات سلامت و فعالیت بدنی افراد در جهت ذخیره سازی/ توسعه و تقویت  طرحهای استعدادیابی ورزشی در دانشگاه های علوم پزشکی با کمک وزارت ورزش و جوانان/ تقویت تعامل با مربیان برجسته، لیگها و باشگاهها بود.
 
واژه‌های کلیدی: مدیریت راهبردی، برنامه راهبردی، کارت امتیازی متوازن(BSC)، شاخصهای کلیدی عملکرد (KPIs)، بیانیه ماموریت، SWOT، تحلیل سلسله مراتبی (AHP)
متن کامل [PDF 520 kb]   (52 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 40، شماره 4 - ( 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها