:: دوره 40، شماره 4 - ( 1401 ) ::
جلد 40 شماره 4 صفحات 276-271 برگشت به فهرست نسخه ها
تحلیل جایگاه اصل محرمانگی در حوزه‎ سلامت با توجه به حقوق موضوعه و اخلاق پزشکی
زهرا شایسته مجد، علی پایدار فرد، فاطمه بختیاری، مینا حسینی
دانشکده حقوق دانشگاه مفید قم
چکیده:   (192 مشاهده)
زمینه: جایگاه اصل محرمانگی در بخش سلامت در دوره حاضر که به عصر اطلاعات موسوم است، ضرورت وجود ساز وکارهای قانونی بایسته به عنوان ضمانت اجراهایی جهت احترام به آن و پاسداشت اصول اخلاقی و تعیین حد و مرز آن را درحوزهی سلامت ایجاب میکند. این واقعیت که نحوهی دسترسی به اطلاعات بیماران میتواند موجبات افشای عمدی و غیرعمدی دادههای آنها شود، ضرورت پژوهش حاضر را آشکار میسازد.
روش کار: پژوهش حاضر با روش توصیفی ـ تحلیلی به مداقه در قوانین جاری پرداخته است. روش جمعآوری اطلاعات کتابخانهای بوده و با مراجعه به قوانین و مقررات، کتب و مقالات نگاشته شدهاست. در تحقیق حاضر ضمن رعایت اصالت متون، صداقت و امانتداری رعایت شده است.
یافته ها: بررسیها نشان میدهد که در حقوق موضوعه ایران نواقصی بهچشم میخورد؛ چرا که قانون باید ضمن رعایت حقوق شهروندان، توانایی راهنمایی تابعان خود را داشته باشد، حال آنکه در ماده 19 قانون طرز جلوگیری از بیماریهای آمیزشی و بیماریهای واگیردار مصوب 1320 با وجود شمارش بیماریها بهصورت حصری و مسکوت ماندن تبعات نقض محرمانگی در بیماریهای نوظهوری مانند ایدز، هپاتیت و کووید ـ 19چنین رهنمودی به چشم نمیخورد. همچنین با توجه به اصل صراحت و مدنظر قراردادن آن هنگام وضع قانون باید گفت چنین امری در ماده 648 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) در مورد تفکیک میان ارتکاب عمدی و غیرعمدی افشای راز در موضوع مربوطه صورت نگرفته است و در هر دو صورت به رفتار مرتکب یکسان پاسخ داده شده است.
نتیجه گیری: با انجام اصلاحات در قوانین فوق و با عنایت به اصول اخلاق حرفهای پزشکی و همچنین حقوق مقایسهای از جمله مجموعه قوانین مربوط به مسئولیت بیمه سلامت ایالات متحده آمریکا در این مورد، میتوان گامی مهم در جهت حمایت از حقوق بیماران برداشت.
واژه‌های کلیدی: اصل محرمانگی، سلامت، اخلاق پزشکی، افشاء، حقوق موضوعه
متن کامل [PDF 265 kb]   (40 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 40، شماره 4 - ( 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها