:: دوره 40، شماره 4 - ( 1401 ) ::
جلد 40 شماره 4 صفحات 286-278 برگشت به فهرست نسخه ها
پیشبینی سرمایه روانشناختی بیماران دیابتی بر اساس ویژگیهای شخصیتی و وضعیت اجتماعی- اقتصادی با میانجیگری خودناتوان سازی
میترا مصلحی جویباری، فاطمه مصلحی جویباری
چکیده:   (180 مشاهده)
زمینه: هدف از این پژوهش، پیشبینی سرمایه روانشناختی براساس وضعیت اجتماعی، اقتصادی و ویژگیهای شخصیتی با میانجیگری خودناتوان سازی در بیماران دیابتی بود.
روش کار: روش پژوهش توصیفی- همبستگی و جامعه آماری شامل کلیه بیماران مبتلا به دیابت نوع دو که از سالهای 1395 تا 1396 در انجمن دیابت شهر قائمشهر دارای پرونده پزشکی بودهاند، میباشند. با استناد از بایگانی؛ 2400 نفر در این مدت در انجمن دیابت دارای پرونده بوده، که جامعه آماری این پژوهش را تشکیل داده اند. حجم نمونه با استفاده از جدول مورگان، 350 نفر برآورد شد. افراد گروه نمونه به چهار پرسشنامه سرمایه روانشناختی لوتانز (PCQ)، پرسشنامه ویژگیهای شخصیتی کاستا و مککری (NEO)، پرسشنامه وضعیت اجتماعی - اقتصادی قدرت نما (SES)  و پرسشنامه خودناتوان سازی جونز و رودولت (SHS) پاسخ دادند. دادهها با استفاده از روش مدل یابی معادلات ساختاری با کمک نرم افزار AMOS  مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: تحلیل مدل مفهومی پژوهش نشان داد که بین وضعیت اجتماعی اقتصادی به همراه صفات شخصیت و با میانجیگری خودناتوان سازی رابطه معناداری وجود دارد و این متغیرها سرمایه روان شناختی را در مبتلایان به دیابت پیش بینی میکنند که با دادههای گردآوری شده برازش دارد (RMSEA = 0.078 و AGFI = 0.878، GFI = 0.950، CFI = 0.925، χ2  (N = 331، df = 32) = 116.228).
نتیجه گیری: بنابراین میتوان نتیجه گرفت که پرداختن به ابعاد مختلف سرمایه روانشناختی می تواند وضعیت بهداشت و درمان، ابعاد مختلف شخصیت، وضعیت اجتماعی- اقتصادی و کیفیت زندگی بیماران دیابتی را ارتقاء داده و دسترسی خدمات این عرصه را بهبود بخشد.
 
واژه‌های کلیدی: سرمایه روانشناختی، ویژگیهای شخصیتی، وضعیت اجتماعی-اقتصادی، خودناتوان سازی، بیماران دیابت نوع 2
متن کامل [PDF 573 kb]   (38 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 40، شماره 4 - ( 1401 ) برگشت به فهرست نسخه ها