Journal of medical council of iran
دوره 19، شماره 4 - ( 1380 )                   جلد 19 شماره 4 صفحات 270-265 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

افزایش قد و وزن کودکان و نوجوانان پسر اصفهانی. مجله علمی پژوهشی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران. 1380; 19 (4) :265-270

URL: http://jmciri.ir/article-1-1260-fa.html


چکیده:   (6429 مشاهده)
اندازه گیری قد و وزن از منابع اطلاعاتی بسیار مهمی است که در امور مربوط به رشد و نمو، بلوغ و تعیین وضعیت تغذیه کودکان و نوجوانان مورد استفاده قرار می گیرد. در ایران برای اهداف بالینی از منحنی آمریکایی ها (NCHS) استفاده می شود. در سال 1376 بررسی آنتروپومتریک در دانش آموزان پسر 18-6 ساله شهر اصفهان توسط این مرکز انجام شد. هدف بدست آوردن منحنی های طبیعی قد و وزن برای کودکان و نوجوانان شهراصفهان و مقایسه آن با NCHS و مطالعات مشابه در ایران بود تا بتوان در بررسی رشد از آن استفاده نمود. به این منظور 4364 دانش آموز پسر 18-6 ساله از هر 5 ناحیه آموزش و پرورش شهر اصفهان به روش خوشه ای انتخاب شدند. قد و وزن آنها اندازه گیری شد و صدک های مربوطه تعیین گردید. برای مقایسه با نتایج مطالعات مشابه در شهر اصفهان (1354)، رشت (1368)، شرق تهران (1373) از آزمون آماری استفاده شد. نتایج نشان داد که منحنی قد و وزن دانش آموزان پسر 18-6 ساله شهر اصفهان تقریبا منطبق بر منحنی های NCHS می باشد. پسران اصفهانی نسبت به همسالان همشهری خود در 22 سال قبل، هموطنان رشتی (1368)، روستاییان استان اصفهان (1367) بلندتر و سنگین تر هستند و از دانش آموزان شرق تهران (1373) بلندتر می باشند.گرچه عوامل متعددی از جمله وضعیت نژادی و جغرافیایی در افزایش قد و وزن کودکان و نوجوانان یک منطقه تاثیر می گذارد. به نظر می رسد وضعیت تغذیه در 22 سال اخیر در شهر اصفهان هم نسبت به خود شهر و هم نسبت به شهرهای دیگر مطالعه شده بهتر شده است و افزایش شاخص های رشد را سبب گردیده است.نتیجه گیری: 1- منحنی قد و وزن دانش آموزان پسر 18-6 ساله شهر اصفهان تقریبا منطبق بر منحنی های NCHS است و استفاده بالینی از منحنی های استاندارد NCHS در این شهر بلامانع به نظر می رسد.2- افزایش شاخص های رشد در اصفهان ناشی از احتمالا بهبود وضعیت تغذیه یا عوامل محیطی ناشناخته دیگر موثر بر رشد است.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.