[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 33، شماره 2 - ( فصلنامه تابستان 1394 ) ::
جلد 33 شماره 2 صفحات 131-137 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی میزان رعایت استانداردها در بخش مراقبتهای ویژه بیمارستانهای منتخب تهران
چکیده:   (2236 مشاهده)

* چکیده____________________________________________________________________

زمینه: تدوین و به کارگیری استانداردها در بخش های ICU منجر به بقای بیشتر بیماران و صرفه جویی در هزینه ها گردیده است، زیرا از اشتباهات در مدیریت بخش مراقبت ویژه جلوگیری کرده و مرگ های قابل پیشگیری را کاهش می دهد. در ایران با تأمین منابع مالی و اعتبارات و تخصیص مناسب آن، نظارت کافی و برطرف نمودن ساختار فیزیکی غیر استاندارد یا قدیمی، تجهیز نمودن بخش مراقبت ویژه، همچنین استخدام کادر پزشکی و پرستاری مجرب و با برنامه ریزی در استفاده صحیح از نیروهای انسانی می توان به رسالت این بخش دست یافت.

هدف: این پژوهش با هدف بررسی میزان رعایت استانداردها در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شد. 

روش: داده های مورد نیاز این مطالعه از پرسشنامه های متعددی در حوزه های مدیریت بخش، مدیریت نیروی انسانی، تجهیزات و فضای فیزیکی، بهبود کیفیت و ایمنی بیمار و فرایندهای مراقبت از بیمار در بخش مراقبت ویژه گردآوری گردید. برای تهیه سوالات هر یک از پرسشنامه ها از چک لیست های داخلی و خارجی متعددی استفاده شد و جهت تائید روایی پرسشنامه های طراحی شده از نظرات کارشناسان حوزه معاونت درمان استفاده گردید.  جهت تحلیل کمی داده های آماری به دست آمده از نرم افزار SPSS نسخه 18 و جهت تحلیل کیفی داده ها و به دست آوردن اطلاعات تحلیلی مورد نیاز از دانش متخصصان مراقبت های ویژه بهره گرفته شد. 

یافته ها: به طور کلی از مجموع 1052 امتیاز در 6 بعد ارزیابی، بهترین بخش مراقبت مراقبت ویژه در کلیه بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، 618 امتیاز و ضعیف ترین بخش مراقبت ویژه 470 امتیاز به دست آوردند. در بین ابعاد ارزیابی، بالاترین امتیاز  با میانگین 149 و انحراف معیار 23 به بعد مدیریت و پائین ترین امتیاز به بعد مراقبت از بیمار با میانگین 54 و انحراف معیار 11 تعلق گرفت[پذیرش2] .  همچنین با مقایسه امتیازات این نتیجه به دست آمد که بخش مراقبت ویژه جنرال  در مقایسه با بخش های مراقبت ویژه اورژانس و مسمومین امتیاز بیشتری به دست آورده است. 

نتیجه گیری: مجموع امتیازات کسب شده در بخش مراقبت ویژه بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که از امتیاز کلی در نظر گرفته شده بسیار پائین تر است؛ این در حالی است که همگی در ارزشیابی سال قبل درجه 1 شناخته شدند. این مساله نشان دهنده فاصله بین نتیجه ارزیابی های وزارتی و استانداردهای ملی و بین المللی در بخش مراقبت ویژه است که باید برای رفع آن راه چاره ای اندیشیده شود.

کلید واژه ها :  استاندارد، بخش مراقبت ویژه بیمارستان، مدیریت، تجهیزات پزشکی، طراحی فضای فیزیکی، ایمنی، بهبود کیفیت، فرایندهای با


متن کامل [PDF 396 kb]   (2970 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۴/۱۱/۴ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۱/۴ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۱/۴
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Evaluation of Intensive Care Unit in terms of standards of care in selected hospitals in Tehran . مجله علمی. 2015; 33 (2) :131-137
URL: http://jmciri.ir/article-1-1776-fa.html

بررسی میزان رعایت استانداردها در بخش مراقبتهای ویژه بیمارستانهای منتخب تهران. مجله علمی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران. 1394; 33 (2) :131-137

URL: http://jmciri.ir/article-1-1776-fa.htmlدوره 33، شماره 2 - ( فصلنامه تابستان 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران Journal of Medical Council of Iran
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3858