[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 35، شماره 3 - ( فصلنامه پائیز 1396 ) ::
جلد 35 شماره 3 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر اندانسنتـرون در پیشگیری از لرز پس ازجراحی فتق اینگوئینال دربیمارستـان شهید محمـدی بندرعبـاس
چکیده:   (480 مشاهده)
چکیده
زمینه: لرز عبارت از لرزش غیر ارادی بدن در اثر عللی مثل سرما و هیپوترمی می باشد.
در هنگام هیپوترمی سیستم مرکزی تنظیم حرارت بدن سعی می کند تا با شروع لرز دمای بدن را افزایش دهد. هیپوترمی در جریان عمل جراحی به دلیل مواجهه با مواد بیهوشی و همچنین محیط سرد اتاق عمل همچنان یک مساله شایع می باشد و باعث شروع لرز ، طولانی شدن زمان عملکرد داروها، کواگولوپاتی و کاهش مقاومت به عفونت های زخم جراحی می گردد.
روش کار: در این مطالعه که از نوع کارآزمایی بالینی دوسوکور بود، 120 بیمار که تحت عمل جراحی فتق اینگوئینال قرار گرفته بودند و دارای معیارهای ورود بودند، وارد مطالعه شدند. بیماران در صورت تمایل با ارائه توضیحات لازم و کسب رضایت نامه آگاهانه در مطالعه وارد شدند. بیماران به  صورت تصادفی به دو گروه مساوی تقسیم شدند. گروه اول 8mg  اندانسترون (4ml) و گروه کنترل نیز 4ml نرمال سالین را بلافاصله قبل از عمل جراحی دریافت کردند. همه بیماران با 500cc سرم کریستالویید هیدراته شدند و بعد از ضدعفونی  کردن و آماده سازی محیط، بی حسی نخاعی(اسپاینال) در فضای  L4 و L5 و در وضعیت نشسته و با نیدل کویینکه سایز 25 انجام  شد (قبل از آن علایم حیاتی اندازه گیری شد). سپس mg 5/12 بوپیواکایین (مارکایین) هایپرباریک تزریق گردید و بعد از stable شدن بیحسی منطقه ای درسطح T10، عمل  جراحی شروع شد.
یافته ها: مطالعه ما نشان داد که میانگین بروز لرز بین دو گروه اندانسترون و نرمال سالین در قبل از عمل، ابتدا و انتهای عمل تفاوت معنی داری نداشت. ولی در بخش ریکاوری میزان لرز در گروه اندانسترون بیشتر از گروه نرمال سالین بود. بین میزان میانگین درجه لرز در هر دو گروه در زمان های مختلف تفاوت معنی داری وجود داشت به طوری که بیشترین میزان بروز لرز در ریکاوری بود.
در مطالعه حاضر میانگین فشار خون سیستولی، دیاستولی و فشار متوسط شریانی در هردو گروه اندانسترون و نرمال سالین بعد ازعمل کاهش پیداکرد که این کاهش در دو گروه با هم برابر بود و تفاوت معنی داری بین متغیر های ذکر شده در دو گروه مشاهده نشد.
نتیجه گیری: با توجه به داده های حاصل از این  مطالعه، نتیجهگیری میشود که استفاده از اندانسترون در  عمل جراحی فتق اینگوئینال باعث کمتر شدن تعداد ضربان قلب می شود ولی تاثیر قابل توجه ومعنی داری بر کاهش میزان بروز لرز پس از عمل ندارد.
واژگان کلیدی: لرز، اندانسترون، فشارخون، تب، فتق اینگوئینال
متن کامل [PDF 340 kb]   (123 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۵/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۵/۱۵ | انتشار: ۱۳۹۷/۵/۱۵
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Evaluation of the Effect of Ondansetron in Prevention of Shivers after Inguinal Hernia Surgery in Shahid Mohammadi Hospital in 2015 . مجله علمی. 2017; 35 (3)
URL: http://jmciri.ir/article-1-2786-fa.html

بررسی اثر اندانسنتـرون در پیشگیری از لرز پس ازجراحی فتق اینگوئینال دربیمارستـان شهید محمـدی بندرعبـاس . مجله علمی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران. 1396; 35 (3)

URL: http://jmciri.ir/article-1-2786-fa.htmlدوره 35، شماره 3 - ( فصلنامه پائیز 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران Journal of Medical Council of Iran
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3877