[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 36، شماره 3 - ( پائیز 97 1397 ) ::
جلد 36 شماره 3 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رضایتمندی زنان از عملکرد وزارت بهداشت در زمینه مدیریت باروری و ارتباط با عوامل فردی
نویسنده مسئول مژگان نینوایی، گلنوش احمدی، حمیدرضا سلطانی
چکیده:   (195 مشاهده)
زمینه: تبعات احتمالی کاهش شدید میزان باروری، دولتمردان و سیاستگذاران جامعه را وادار به تجدیدنظر در سیاستهای جمعیتی و تشویق خانوادهها به زاد و ولد نموده است. هدف از این پژوهش تعیین میزان رضایت مردم از سیاستهای فرزند آوری دولت در سالهای اخیر است.
روش کار: این مطالعه توصیفی- مقطعی و در سال 1396 بر روی 300 زن سن باروری (18-45 سال) مراجعهکننده به مراکز بهداشتی درمانی کرج با استفاده از روش نمونهگیری تصادفی خوشهای انجامشده است. ابزار گردآوری دادهها، پرسشنامه و تجزیه و تحلیل دادهها با استفاده از آزمون کای اسکوئر (05/0= P) و نرمافزار آماری SPSS (نسخه 20) انجام شد.
یافته‏ ها: از 300 زن با میانگین سنی 35 سال، 62% زنان (186 نفر) از محدودیت دسترسی به وسایل پیشگیری از بارداری رضایت نداشتند. 48% (144 نفر) اطلاعات خود را در زمینه پیشگیری از بارداری ناکافی دانستهاند. منابع اطلاعاتی مراجعین در 37% (111 نفر) خانواده و تنها در 9% (27 نفر) کادر درمان بوده است. مشکلات اقتصادی در 83% مراجعین بهعنوان بیشترین عامل عدم تمایل به باروری برشمرده شده است. میزان رضایتمندی با تحصیلات، سن، سن ازدواج، سطح درآمد خانواده و بارداری ناخواسته رابطه معنیدار (05/0>p) و با روش کنتراسپشن رابطه معنیدار نداشته است (05/0).
نتیجه‏ گیری: عدم رضایتمندی از سیاستهای تنظیم خانواده در تقریباً نیمی از زنان مورد مطالعه دیده شد و کمبود آگاهی و کسب اطلاعات از منابع نامعتبر هنوز در زنان ایرانی وجود دارد. برای تشویق به افزایش موالید لازم است ابتدا زیرساختهای رفاهی لازم ایجاد و سپس با آموزش مناسب به خانوادهها اجازه داد تا خود به افزایش آگاهانه فرزندان تمایل نشان دهند.
واژه‌های کلیدی: رضایت، مدیریت باروری، عوامل فردی، مدیریت
متن کامل [PDF 370 kb]   (69 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۸/۲/۳ | پذیرش: ۱۳۹۸/۲/۳ | انتشار: ۱۳۹۸/۲/۳
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Evaluation of Women’s Satisfaction with the Ministry of Health’s Performance in Relation to Fertility Management and Relationship with Individual Factors. مجله علمی. 2018; 36 (3)
URL: http://jmciri.ir/article-1-2852-fa.html

نینوایی مژگان، احمدی گلنوش، سلطانی حمیدرضا. بررسی رضایتمندی زنان از عملکرد وزارت بهداشت در زمینه مدیریت باروری و ارتباط با عوامل فردی. مجله علمی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران. 1397; 36 (3)

URL: http://jmciri.ir/article-1-2852-fa.htmlدوره 36، شماره 3 - ( پائیز 97 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله علمی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران Journal of Medical Council of Iran
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3925