Journal of medical council of iran
دوره 21، شماره 3 - ( 1382 )                   جلد 21 شماره 3 صفحات 217-212 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

عوامل خطر ساز آترواسکلروز در کودکان و نوجوانان با و بدون شرح حال فامیلی بیماری های قلبی عروقی زودرس. مجله علمی پژوهشی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران. 1382; 21 (3) :212-217

URL: http://jmciri.ir/article-1-1566-fa.html


چکیده:   (5555 مشاهده)
با توجه به توصیه های متعدد مبنی بر پیشگیری و کنترل عوامل خطر ساز آترواسکلروز از دوران کودکی به ویژه در فرزندان خانواده های افراد مبتلا به بیماریهای قلبی عروقی زودرس، این مطالعه برای بررسی مقایسه ای فراوانی عوامل خطر ساز اصلی و جدید در فرزندان این خانوانده ها بر روی 200 کودک و نوجوان 18-2 ساله (100 نفر مورد و 100 نفر شاهد) انجام شد. انتخاب نمونه ها به روش تصادفی ساده و به نسبت مساوی بین دو جنس بود. پس از مراجعه نمونه ها به درمانگاه و تکمیل پرسشنامه برای هر فرد، نمونه خون و ادرار در حالت ناشتا ( ?12 ساعت) گرفته می شد. ورود اطلاعات و تجزیه و تحلیل یافته ها در نرم فزار SPSSv6/Win و با استفاده از آزمون های آماری t Student، کروسکال و الیس و مجذور کای انجام و ارتباط بین عوامل خطر ساز( کلسترول، LDL-C تری گلیسرید، آپولیپو پروتئین B100 و فیبرینوژن سرم و هوموسیستئین ادار) در گروه مورد بیش از گروه شاهد بود (p<0.05) و فراوانی عوامل محافظتی HDL-C) و آپولیپو پروتئین (A1 در گروه مورد کمتر از گروه شاهد بود (p<0.05) فراوانی عوامل خطر ساز فوق در پسران گروه مورد بیشتر و فراوانی عوامل محافظتی فوق در ایشان کمتر از سایرین بود (P<0.05) میانگین و صدک های وزن ، قد، شاخص توده بدنی (BMI)، فشار خون، میزان مصرف سیگار یا قرار گرفتن در معرض دود سیگار و میزان فعالیت فیزیکی در دو گزوه تفاوت معنی داری نداشت (P>0.05) ارتباط معنی داری بین میانگین لیپیدها و لیپو پروتئین های سرم با میانگین آپولیپو پروتئین ها و فیبرینوژن سرم مشاهده نشد. در مجموع با در نظر گرفتن اهمیت سابقه فامیلی مثبت بیماری های قلبی عروقی زودرس و عدم وجود ارتباط بین عوامل خطر ساز اصلی و جدید در همه موارد، پیشنهاد می شود فرزندان این خانواده ها از نظر هر دو دسته عوامل خطر ساز بررسی شده و درجهت پیشگیری اولی، تحت کنترل قرار گیرند.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.