Journal of medical council of iran
دوره 33، شماره 3 - ( 1394 )                   جلد 33 شماره 3 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Comparative analysis of using Electrocauter and Scalpel in midline laparotomy patients who reffered to Loghman Hakim Hospital between 2012 to 2013. jmciri 2015; 33 (3)
URL: http://jmciri.ir/article-1-1792-fa.html
مقایسهای استفاده از کوتر و اسکالپل در برشهای جراحی شکم میدلاین در بیماران مراجعهکننده به بیمارستان لقمان حکیم بین سال 1391 تا 1392 . مجله علمی پژوهشی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران. 1394; 33 (3)

URL: http://jmciri.ir/article-1-1792-fa.html


چکیده:   (3400 مشاهده)

مقدمه: سال‌ها برش جراحی توسط اسکالپل انجام می شده است و اکنون استفاده از کوتر بعنوان جایگزین اسکالپل روز به روز رو به افزایش است. هر کدام از این روش ها داری معایب و مزایایی هستند. هدف از انجام این مطالعه مقایسه این دو روش در ایجاد برش جراحی در لاپاراتومی میدلاین می باشد.

روش مطالعه: ۱۰۰ بیمار که طی سال ۱۳۹۱ لغایت ۱۳۹۲ تحت لاپاراتومی میدلاین قرار گرفتند و معیارهای ورود به مطالعه را داشتند به دو گروه تقسیم شدند. در یک گروه از اسکالپل و در گروه بعدی از کوتر استفاده شد. سپس سرعت ایجاد برش جراحی، میزان خونریزی، درد پس از جراحی و عوارض بوجود آمده در زخم با هم مقایسه شدند.

یافته ها: در این مطالعه میانگین و انحراف معیار سرعت ایجاد برش جراحی بر مبنای سانتی متر بر دقیقه محاسبه شد که در روش کوتر این میزان 3.052 ± 10.64 و در روش اسکالپل 3.61 ± 8.26 بدست آمد. میانگین و انحراف معیار میزان خونریزی نیز بر مبنای تعداد گاز مصرفی خونی شده در گروه کوتر 0.37 ± 0.97 و در گروه اسکالپل 1.25 ± 2.26 گاز بود. همچنین از بین افرادی که در آنها از کوتر استفاده شد %8.2 و از بین افرادی که برای آن‏ها از اسکالپل استفاده شد %11.8 به عارضه زخم مبتلا شدند.

بحث و نتیجه گیری: استفاده از کوتر سرعت جراحی را افزایش و میزان خونریزی را کاهش می دهد. در حالی که میزان درد پس از جراحی و عوارض بوجود آمده در زخم بین دو گروه تفاوت معناداری با یکدیگر نداشتند. بنابراین استفاده از کوتر به عنوان روشی آسان و مناسب جهت برش پوستی و دایسکشن بافتی می تواند جایگزین اسکالپل باشد.

واژگان کلیدی: برش جراحی، کوتر، اسکالپل

متن کامل [PDF 349 kb]   (2103 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.