Journal of medical council of iran
دوره 39، شماره 3 - ( 1400 )                   جلد 39 شماره 3 صفحات 163-159 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

PSA Screening in Prostate Cancer. jmciri 2021; 39 (3) :159-163
URL: http://jmciri.ir/article-1-3137-fa.html
حجتی سید علی، عابدی امیررضا. غربالگری با آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA). مجله علمی پژوهشی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران. 1400; 39 (3) :159-163

URL: http://jmciri.ir/article-1-3137-fa.html


بیمارستان شهدای تجریش
چکیده:   (508 مشاهده)
زمینه: کانسر پروستات یکی از سرطانهای شایع در ایران است استفاده از PSA (آنتی ژن اختصاصی پروستات) به عنوان غربالگری مورد توافق همه نمی باشد زیرا در اغلب موارد PSA  موجب شناسایی مواردی از کانسر پروستات می شود که نیاز به درمان ندارند و موجب افزایش عوارض ناشی از درمان  در این گروه از بیماران میگردد و از طرفی عدم غربالگری موجب افزایش کانسرهای پروستات متاستاتیک میشود.
روش کار: با استفاده از کلمات کلیدی PSA و Prostate Cancer و Screen در بانک اطلاعاتی PubMed جستجو انجام شد و مطالعات کارآزمایی وارد مطالعه شدند و مطالعات cohort، مروری و گزارش موردی از مطالعه حذف شدند. 301 مقاله پیدا شد و مقالات انگلیسی زبان وارد مطالعه شدند. چهار سوال در مورد منافع و مضرات PSA screening و منافع و مضرات درمان کانسر پروستات لوکالیزه مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت 15 مقاله انتخاب و مورد بررسی قرار گرفت. همچنین منابع مقالات هم بررسی شد و اگر مقاله ای مرتبط به موضوع مورد بحث بود اضافه شد.
یافتهها: دو مطالعه PLCO و CAP نشان دادند که غربالگری با PSA موجب کاهش مرگ ومیر کانسر پروستات نشده است اما مطالعه ERSPC کاهش 21 درصد در مورتالیتی کانسر پروستات را نشان داد. مهمترین مشکل درزمینه غربالگری کانسر پروستات، تشخیص بیش از حد کانسر پروستات (overdiagnosis) میباشد. در این مطالعات 7/20 % تا 4/50 % بیماران دچار تشخیص بیش از حد شده بودند. در کارآزمایی PIVOT و PROTECT درمان کانسر پروستات که با PSA Screening پیدا شده اند موجب افزایش بقا نشده بود اما در کارآزمایی SPCG-4 درمان کانسر پروستات لوکالیزه موجب افزایش بقا شده بود.
نتیجهگیری: با به کار بردن روش درمان فعال(active surveillance) در موارد کانسر پروستات با ریسک کم یا استفاده از تستهای تکمیلی مثل   (PHI (prostate health index و Multiparametric MRI  در مواردی که PSA کمی بالاتر از حد طبیعی است، انجام PSA برای غربالگری توصیه می شود.
متن کامل [PDF 304 kb]   (125 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.