:: دوره 35، شماره 1 - ( 1396 ) ::
جلد 35 شماره 1 صفحات 103-96 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش احتمالی OCP در بروز استئونکروز سر استخوان فمور
سیدعلیرضا میرقاسمی ، محسن طالبی زاده ، محمد صالح صادقی
چکیده:   (4000 مشاهده)
زمینه وهدف: نکروز آوسکولار سر استخوان فمور شرایط پاتولوژیکی است که علت اصلی آن را میتوان کاهش خونرسانی سر فمور دانست. در میان ریسک فاکتورهای مستعد کننده این عارضه، مصرف طولانی مدت کورتیکواستروئید، الکلیسم و استعمال دخانیات نقش مهمتری را ایفا میکنند. در این گزارش سعی در معرفی مورد دیگری از AVN سر استخوان فمور داریم که به دنبال یک دوره درمان کوتاه مدت کورتیکواستروئید با دوز متوسط و به دنبال مصرف OCP به عنوان فاکتور مستعد کننده ایجاد شده است.
معرفی مورد: بیمار خانم 24سالهای هستند که با شکایت از درد ناحیه لگن و ران هر دو پا که به نوک انگشتان پا تیر میکشید طی 7 ماه گذشته مراجعه میکنند. وی 13 ماه پیش از مراجعه سابقه مصرف OCP به مدت 2 ماه را ذکر میکند که به علت بروز علائم سردرد، سرگیجه و تاری دید مجبور به قطع ادامه مصرف OCP شده و به مدت 7روز نیز تحت درمان پردنیزون با دوز کلی 350 میلیگرم قرار میگیرد. سپس 6 ماه بعد دچار درد پاها و عدم توانایی در انجام کارهای روزمره میشود.
 
واژه‌های کلیدی: بروز استئونکروز سر استخوان فمور، کورتیکواستروئید، OCP
متن کامل [PDF 506 kb]   (938 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 35، شماره 1 - ( 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها