:: دوره 37، شماره 2 - ( تابستان 98 1398 ) ::
جلد 37 شماره 2 صفحات 110-116 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثر متابولیت میکروبیوتای روده بیماران مبتلا به سرطان کولورکتال بر روی رده سلولی HT29 با استفاده از روش MTT
نویسنده مسئول دکتر شراره مقیم، سمیه جهانی شرافت، دکتر حاجیه قاسمیان صفایی، دکتر معصومه عظیمی راد، دکتر هادی احمدی آملی
چکیده:   (497 مشاهده)
زمینه: سرطان کولورکتال یکی از شایع ترین تومورهای بدخیم در انسان است. روده انسان دارای حجم بالایی از میکروب های مختلف است که بسیاری از جنبه های فیزیولوژی میزبان را تنظیم می کنند. مطالعات رو به افزایشی اهمیت نقش میکروبیوتا را در بروز و گسترش این سرطان، به عنوان یکی از نتایج بر هم خوردن تنظیم و ساختار میکروبیوتا، متابولیت های باکتریایی یا مسیرهای التهابی نشان می دهند.
روش کار: در این مطالعه با استفاده از روش MTT، زنده ماندن و پرولیفراسیون سلولهای HT29 بعد از  مجاورت با متابولیت های به دست آمده از میکروبیوتای بیماران مبتلا به CRC در زمان های 12،6،3، 14 ساعت مورد ارزیابی قرار گرفت.
یافتهها: سلولهای تیمار شده با متابولیت های میکروبیوتا، افزایش تکثیر را با افزایش زمان آزمایش با استفاده از آزمون MTT نشان دادند. بیشترین میزان تکثیر در 12 ساعت و کمترین در 3 ساعت به دست آمد.
نتیجهگیری: با توجه به اینکه متابولیتهای میکروبی در این مطالعه قادر به ایجاد پرولیفراسیون در سلول های روده ای بودند و افزایش زنده ماندن سلول ها مشاهده شد، به نظر می رسد اختلالات متابولیت های میکروبی در روده به علت تغییرات رژیم غذایی یا محیطی و یا دیگر ریسک فاکتورهایی که موجب بر هم خوردن ساختار میکروبیوتای روده شود میتواند در ایجاد و پیشرفت سرطان کولورکتال نقش داشته باشد.
واژه‌های کلیدی: میکروبیوتا، سرطان کولورکتال، رده سلولی HT29
متن کامل [PDF 913 kb]   (196 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۸/۷/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۸/۷/۲۱ | انتشار: ۱۳۹۸/۷/۲۱


XML   English Abstract   Printدوره 37، شماره 2 - ( تابستان 98 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها